Narzędzia do pracy w domu.

Porządny sprzęt to podstawa, bez tego praca może być na prawdę uciążliwa. Niestety porządny sprzęt kosztuje i trzeba się z tym pogodzić.Od razu słyszę głosy, taaaa pewnie, akurat … przecież maluchem też da radę objechać Europę…

Ktoś mądry powiedział mi kiedyś – “nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy” – so true !!! Świetnym przykładem są buty – można kupować tanie co miesiąc  lub porządne, które starczą na lata. Często zdarza się tak, że kupując sprzęt nasze wymagania są minimalistyczne np:

  1. Komputer – oj tam, oj tam, to tylko będzie maszyna do pisania, praca biurowa, może czasem jakiś filmik i tylko office. – Niestety z czasem okazuje się, że wszystko działa wolno, zawiesza się notorycznie, gubi zasięg sieci itd. Wyobraźcie sobie, że podczas ważnego spotkania nie chce wczytać prezentacji, ekran dotykowy oszalał  lub po prostu nie chce się uruchomić… Porządny komputer ma mieć super baterię, dysk SDD, odpowiednią ilość pamięci na DDR4 no i uwaga – być lekki, albo inaczej mobilny! Oglądając “potwory” gamingowe można się przerazić ich wagą – jedyne do czego mogą służyć to do położenia na biurku, podróż z takim laptopem to masakra.
  2. Samochód – no właśnie, wspomniałem o maluchu – spróbujcie zrobić 40 tys. km rocznie w maluchu – powodzenia! – Kiedy zapytano mnie o samochód, jaki bym chciał odparłem że …. BEZPIECZNY, za tym słowem kryje się wiele – musi mieć przyspieszenie, porządne światła i komfort jazdy! Obecnym autem mogę przejechać ponad 1000 km nie czując wielkiego zmęczenia, wcześniej – po 1000 km wyglądałem jak wyrzuty i wypluty. Pamiętajmy o tym, że takie auto to będzie nasze przenośne biuro, ma być komfortowo!
  3. Telefon…  dla mnie to na prawdę przydatne narzędzie, podręczny aparat, dyktafon, e-mail, po prostu wszystko. Taki scyzoryk MacGyver’a.  – Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że telefon ma dzwonić i bateria ma długo trzymać! I będzie miał rację! Wszystko w zależności od tego, do czego używamy naszych narzędzi, nie zawsze wszechstronność jest zaletą, na budowę weźmiemy sprzęt, który przetrzyma najgorsze warunki itd.
  4. Krzesło – tak, krzesło – to nasz tron, spróbujcie posiedzieć przed kompem na taborecie :), wygodne krzesło do pracy przy komputerze to podstawa, w końcu nie zawsze będziecie siedzieć w wygodnym samochodzie. Takie krzesło to też niezły wydatek – tutaj polecam krzesła gamingowe, przystosowane dla graczy, którzy niejednokrotnie spędzają więcej czasu przed komputerem niż zwykły manager.

To oczywiście nie wszystko, tylko najpopularniejsze gadżety, niestety mają one duży wpływ na jakość naszej pracy. Dodatkowo w każdej firmie jest zawsze tak samo – wybrane “zabawki” zostają z tobą na naprawdę długi czas. Komputer zostanie wymieniony po 3 latach w najlepszym wypadku, samochód po przejechaniu 200 – 300 tys. km, z telefonem jest tak, że zazwyczaj co 2 lata dostaje się nowy i wtedy można zweryfikować nasze preferencje.

Wybierajcie rozważnie, negocjując kontrakty/umowy, nie wystarczy wiara w to, że ktoś zadba o wasze narzędzia do pracy.

Pomijam już negocjacje pensji – a to chyba najważniejszy gadżet 😉

Autor: Daniel Trzciński
Praca w domu to czasem piekło! Jeśli często odczuwasz to samo to dobrze trafiłeś(aś) – wspólnie poskromimy tego demona.